Seriespel 2022 information   Resultat, se nedan

Seriespel i Skåneseriena

Araslövs GK deltar i Skånes Golfförbunds seriespel med ett antal lag i såväl dam- som herr-serierna. Seriespelet bygger på att de enskilda spelarnas prestation i form av deras respektive bruttoresultat i antal slag bildar ett lagresultat.

Mer information om hur seriesystemen för dam- respektive herrsidan är uppbyggda och vilka regler som gäller finns på i Skånes Golfförbunds hemsida, https://www.skgf.se/se/seniorer.

Araslövs damer är 2022 representerade med tre lag. De är indelade efter handicapkategorier, Kategori 1 Hcp +8,0-22,9 respektive Kategori 2 Hcp 23,0-29,9 samt Kategori 3 Hcp 30,0-40,0.

Herrarna finns representerade i ålderskategorierna H50 (50–59 år), H60 (60–69 år), H70 (70–74 år), H75 (75–79 år) samt H80 (80 år eller mer). Herrar 60 samt herrar 70 representerar med två lag vardera medan övriga ålderskategorier har ett representationslag.

Det är respektive lagledare som tar ut spelare till lagen. Varje lag behöver bestå av fler spelare än vad som tas ut vid matchtillfällena, så att förhinder av olika slag kan hanteras inom lagen.

Lagledare 2022 för de olika lagen är enligt nedan. Kontakta respektive lagledare för mer information om du är intresserad av att spela golf som lagsport, du är varmt välkommen.

Damernas upplägg innebär att åldern är irrelevant, däremot är ditt spelhandicap styrande för vilket lag du kan representera.

Damer Kategori 1, HCP +8,0–22,9, Maria Yvling, 0706 754970, maria.yvling@telia.com

Damer Kategori 2, HCP 23,0–29,9, Silva Nilsson, 0708 798787, silva.nilsson@telia.com
och Camilla Breitenfellner, 070 8176376, camilla.breitenfellner@gmail.com

Damer Kategori 3, HCP 30,0–40,0, Silva Nilsson, 0708 798787, silva.nilsson@telia.com

Herrarna är indelade i ålderskategorier och där har Araslöv som princip att man representerar den ålderskategori man tillhör, även om man spelmässigt skulle kunna ta plats i en yngre kategori.
Det finns ingen handicapgräns i teorin, men då spelet trots allt går ut på att prestera lägsta möjliga antal slag brutto så kommer spelhandicapet vara en avgörande faktor för uttagning till laget. Kontakta respektive lagledare för mer information om vilket spelhandicap som krävs för att representera laget.

H50 (50–59 år), Mats Persson, 0733 206818, mats.persson@t-kartor.com

H60 (60–69 år), Inge Svenssson, 070 6096270, inge.svensson@designerseye.se
och Gerry Jönsson, 070-5613377, jonsson.gerry@telia.com

H70 (70-74 år), Lag 1 Göran Dandelo, 070 8290587, goran.dandelo@gmail.com
och lag 2 Gunnar Neovius, 079 3048760, mammaneovius@hotmail.com

H75 (75–79 år), Bertil Yvling, 070 525 49 70, bertil.yvling@telia.com

H80 (80 år eller mer), Kjell Stolpe, 0708 604324, kjell.stolpe@telia.com

Araslöv GK kontaktperson för damernas seriespel i frågor gentemot Skånes Golfförbund SkGF är Silva Nilsson, 0708 798787, silva.nilsson@telia.com

Araslöv GK kontaktperson för herrarnas seriespel i frågor gentemot Skånes Golfförbund SkGF är Bengt Svensson, 070 5187806, bengt.eric.svensson@outlook.com

2022-03-31 / Bengt Svensson

Resultat Seriespel, Damer 2022

Omgång 1, den 10 maj

Kategori 1

Match på Kristianstads GK, Västa Banan

Araslövs GK kom på plats 8 av 10 lag

Kategori 2

Match på Bosjökloster GK

Araslövs GK kom på plats 9 av 11 lag

Kategori 3

Match på Allerums GK

Araslövs GK kom på plats 3 av 10 lag