Seriespel 2024 DAMER & HERRAR

 

Seriespel Damer 2024

Skåneserien kategori 1 hcp +8-22,9
Omg 1 Bosjökloster GK 7 maj
Omg 2 Sjöbo GK 13 juni
Omg 3 Bokskogen GK 8 augusti
Omg 4 Araslövs GK 29 augusti
Skåneserien kategori 2 hcp 23,0-29,9
Omg 1 Hinton GC 16 maj
Omg 2 Hässlegårdens GK 17 juni
Omg 3 Kävlinge GK 8 augusti
Omg 4 Abbekås GK 29 augusti
Skåneserien kategori 3 hcp 30,0-40,0
Omg 1 S:t Arild GK 8 maj
Omg 2 Åkagården GK 18 juni
Omg 3 Landskrona GK 8 augusti
Omg 4 Allerum GK 27 augusti
Open-serie D60 div 2
Omg 1 Bokskogen 15 maj
Omg 2 Lunds Akademiska 21 augusti
Omg 3 Vellinge 8 september
Är du intresserad av att deltaga i vårt seriespel, välkommen att kontakta oss på mail.
Ansvarig för Skåneserien kategori 1 och D60 är Malin Åberg, aberg.mln@gmail.com
Ansvarig för Skåneserien kategori 2 och 3 är Silva Nilsson, silva.nilsson@telia.com

 

Seriespel Herrar 2024

H22 D2N (22 – 39 år) Lagledare Gustaf Hagen
Omg 1    2 maj            Elisefarm
Omg 2    22 maj          Landskrona
Omg 3    30 maj          Ljungbyhed
Omg 4    8 aug            Araslöv
Omg 5    22 aug          Hässlegården
Omg 6    5 sep            Allerum
H50 D2N (50 – 59 år) Lagledare Mats Persson, Totte Karström
Omg 1    25 apr          Allerum
Omg 2    23 maj          Båstad
Omg 3    13 juni         Rya
Omg 4    8 aug            Perstorp
Omg 5    15 aug          Åkagården
Omg 6    5 sep            Araslöv
H60 lag 1 D3M (60 – 69 år) Lagledare Inge Svensson, Bengt Svensson
Omg 1    2 maj            Hässlegården
Omg 2    23 maj          Kristianstad
Omg 3    30 maj          Perstorp
Omg 4    15 aug          Kävlinge 1
Omg 5    22 aug          Araslöv 1
Omg 6    12 sep          Söderåsen 2
H60 lag 2 D4NO (60 – 69 år) Lagledare Inge Svensson, Bengt Svensson
Omg 1    16 maj          Ljungbyhed
Omg 2    23 maj          Araslöv 2
Omg 3    13 jun          Skepparslöv
Omg 4    15 aug          Wittsjö 2
Omg 5    29 aug          Skyrup
Omg 6    12 sep          Östra Göinge
H70 D2S (70 – 75 år) Lagledare Thommy Ohlsson, Maths Jönsson
Omg 1    2 maj            Ystad
Omg 2    23 maj          Kristianstad
Omg 3    30 maj          Kävlinge
Omg 4    8 aug            Araslöv
Omg 5    22 aug          Trelleborg 1
Omg 6    5 sep            Bokskogen 1
H75 lag 1 D3M (75-80) Lagledare Göran Dandelo, Gunnar Neovius
Omg 1    25 apr          Skepparslöv
Omg 2    16 maj          Ljungbyhed
Omg 3    23 maj          Östra Göinge
Omg 4    15 aug          Degeberga
Omg 5    5 sep            Araslöv 1
Omg 6    12 sep          Hässlegården 1
H75 lag 2 D4M (75-80) Lagledare Göran Dandelo, Gunnar Neovius
Omg 1    16 maj          Bokskogen
Omg 2    23 maj          Araslöv 2
Omg 3    13 juni         Perstorp
Omg 4    15 aug          Hässlegården 2
Omg 5    5 sep            Woodlands 1
H80 (80 +) D2N Lagledare Kjell Stolpe, Rolf Svensson
Omg 1    2 maj            Sjöbo
Omg 2    16 maj          Hässlegården
Omg 3    23 maj          Rya
Omg 4    22 aug          Araslöv
Omg 5    29 aug          Bjäre
Omg 6    12 sep          Torekov