KM Åldersklass, 14 – 15 augusti 2021, Norra och Södra banan

On 24 augusti, 2021
"

LÄS MER

Helgen den 14-15/8 avgjordes årets KM i åldersklasser.

Vi startade på lördagen med 18 hål på Norra för att avsluta under söndagen med 18 hål på Södra.

För att utse 1 klubbmästare i respektive åldersklass krävdes det att det fanns minst 3 deltagare i klassen och detta innebar att vi 8 officiella klubbmästare samt 2 inofficiella (för få deltagare).

Det hade utlovats fint väder med lite blåst och något starkare i byarna, men det kändes som om vi enbart fick byar. Dvs det blåste ordentligt bägge dagarna vilket påverkade resultaten lite.

Samtidigt med KM så spelade vi en singeltävling med handicap respektive dag där alla deltagarna i alla klasser ingick. Första dagen var det damerna som visade sig vara starkast då de tog hand om de 3 översta placeringarna, herrarna fick sin revansch på söndagen.

Bägge dagarna var det riktigt fina segerresultat med Åsa Melkersson under lördagen med 65 slag och Magnus Appelqvist på söndagen med 67 slag.

Ev. ej uthämtade priser från handicaptävlingen på söndagen kan göras i receptionen och priserna går att byta i shopen.

Klubbmästarna i respektive klass kan hämta 1 bagbricka där det står KLUBBMÄSTARE på, och denna får ni låna under 1 år och de ska lämnas i innan nästa års KM i åldersklasser. Individuella priser som klubbmästarna får behållas delas ut på kommande årsmöte.

Araslöv GK vill gratulera alla pristagare och klubbmästare

KLUBBMÄSTARE 2021

H21                     Adrian Caplander

H22                     Simon Ristevski

H40                     Christian Pröjtz

H50                     Gerard ”Eddie” Munoz

H60                     Leif Ekengren

H70                     Magnus Appelquist

H75                     Bror Söderling

D60                     Lotta Jönsson

D40                     Anna Holmquist (inofficiell)

D50                     Åsa Melkersson (inofficiell)

Resultat Nettotävling 14/8

1.a                       Åsa Melkersson                          65 slag

2.a                       Lotta Jönsson                              70 slag (shcp)

3.a                       Ingrid Appelquist                       70 slag

4.a                       Christian Stoltz                            71 slag (S9)

5.a                       Oskar Carlström                          71 slag

6.a                       Simon Ristevski                           72 slag

7.a                       Gerardo Munoz                          73 slag

Priserna utlämnade

Resultat Nettotävling 15/8

1.a                       Magnus Appelquist                   67 slag

2.a                       Bo Nilsson                                     68 slag

3.a                       Leif Ekengren                              69 slag (S9)

4.a                       Adrian Caplander                       69 slag

5.a                       Hannes Bergman                        70 slag

6.a                       Stefan Johansson                       71 slag

7.a                       Kenth Lindfors                             72 slag (S9)

Ej utlämnade priser kan hämtas i receptionen

Tälingsledare: Kenth Lindfors

/ BY